Autor: Andrzej Tucholski | 1 września 2012 | Komentarze:
Tematy:

Blogowanie jest sztuką, właśnie na to wpadłem

Pochłaniam ostatnio tutoriale poświęcone fotografii. Ma to związek z taką jedną akcją, która już niebawem wypełni moje życie w zupełnie nowy sposób. Uczę się ciekawych zagrywek szkłami, uczę się ustawiać światło, uczę się zachowań potrzebnych do streetu, uczę się jak uzyskiwać odpowiednie kolory. Uczę się mieć podstawy, by móc tworzyć sztukę.

I wiesz co?

Jak tak o tym czytam to przyszła mi do głowy pewna myśl. Skoro fotografia jest sztuką polegającą na uchwyceniu chcianego momentu i nastroju przy użyciu odpowiednich barw, światła, kadru itp. to sztuką rozumianą w dokładnie tych samych kategoriach jest blogowanie :)

No bo zobacz – notkę trzeba umieć rozplanować. Trzeba umieć zadbać o layout, który uwydatni ogólny nastrój Twojego pisania. Trzeba wiedzieć, kiedy ludzkie oko powinno dostać w prezencie drobną atrakcję (zdjęcie, punktowaną listę, filmik) a kiedy może znowu pochłaniać treść. Trzeba umieć dobrać zdjęcia i rozsądnie je osadzić.

Dodając do wpisu piosenkę trzeba mieć na względzie, w którym momencie czytelnik ją najprawdopodobniej włączy i jak to wpłynie na całość.

Trzeba wiedzieć w jaki sposób pisać, aby czytelnik zrozumiał dokładnie te emocje, które masz w sobie w trakcie dotykania klawiatury.

Trzeba umieć mądrze wykorzystywać enter.

Dla dynamiki.

Trzeba zadbać o odpowiedni trend emocji, by czytelnik pod koniec wpisu został zostawiony z chęcią zostawienia komentarza tak samo jak oglądający zdjęcie zostaje pozostawiony sam sobie by wysnuć odpowiednie wnioski.

Sporo tego.

Nie przechwalam się ani też nie chcę przypisywać do tego co robię żadnej specjalnej rangi. Po prostu… Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób :)

No a przy okazji

Powstaje jeszcze jedna, równie przyjemna kwestia.

Każda czynność, w której pasja przeplata się z doświadczeniem i zapleczem wiedzowym staje się sztuką. Uwielbiam rozmowy z ludźmi zajmującymi się czymś dla mnie zupełnie abstrakcyjnym (powiedzmy: wędkarstwem), bo są pełne takiego miękkiego ślizgania się pomiędzy tłumaczeniem dla totalnego głąba a zapożyczaniem ultra fachowych stwierdzeń lub rozwiązań.

Konkluzja: ale ludzie są zdolni :)

Zdjęcie z nagłówka pstryknął Mike Baird.

Just saying,

Andrzej Tucholski

Cześć!
Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem oraz twórcą internetowym.

Pokażę Ci jak duży i praktyczny wpływ na człowieka ma psychologia. A także pogadamy o sposobach na ogarnięcie zabieganej codzienności w taki sposób, by życie było spokojne i bardzo udane. Znajdziesz tu lifestyle'owe tematy (seriale) płynnie połączone z praktycznymi poradami (jak się nie spóźnić przez seriale). Zapraszam!

Rozpocznij ogarnięcie!

Przy okazji, napisałem serial.Co prawda nie taki prawdziwy, do telewizji, ale za to za darmo. "Umowy Śmieciowe" w formie powieści w odcinkach opowiadają historię Hanny Wróbel. Dziewczyna przyjeżdża do Warszawy do pracy i już pierwszego dnia wszystko idzie dokładnie nie tak, jak sobie zaplanowała. Walczy więc nie tylko o wymarzony etat, ale też z własnymi słabościami. I z sercem. I z przyjaciółmi. I z losowymi problemami. I z pogodą. I, bądźmy szczerzy, ze wszystkim innym.

Życie w wielkim mieście nie jest proste.

Powstaje zatem pytanie: czy starczy jej na ogarnięcie tych wszystkich dramatów kawy?


Obejrzyj Przeczytaj odcinek pilotażowy

Aha, nagrałem też kurs.Kurs uczenia się dla dorosłych to kompleksowe szkolenie uczące jak się uczyć. 17 lekcji wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować własny system nauki. Dzięki niemu przyswoisz psychologiczne podstawy uwagi i pamięci. Nauczysz się korzystać z najlepszych sposobów na efektywną naukę i technik pamięciowych. Zajmiemy się też motywacją i zachowywaniem spokoju w obliczu wyzwań. A wszystko podane tak, by maksymalizować mocne strony uczenia się w przypadku osoby dorosłej.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs opiera się o moją autorską strategię PROPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

I to nie jeden kurs!"Ogarnij maturę w tydzień" to kompletny kurs, który dzięki 7 lekcjom wideo tłumaczy od początku do końca jak zbudować system nauki do matur. Dzięki niemu nauczysz się uczyć, rozplanujesz starania, nie zmarnujesz czasu a nawet zrobimy tak, by się za bardzo nie stresować. Każda prezentowana w nim porada została przetestowana wiele razy i pochodzi z mojego doświadczenia, a także jest oparta o naukę. I co najważniejsze - działa. Tak zwyczajnie.

Mówiąc krótko: zawarłem w nim całość mojego prywatnego systemu do ogarniania rzeczywistości.

Kurs został objęty patronatem merytorycznym Uniwersytetu SWPS.


Przeczytaj Obejrzyj kurs

Pobierz darmowe materiały do ogarnięcia życia
i dołącz do 4 000+ odbiorców newslettera!

Gdy się zapiszesz to od razu dostaniesz w prezencie:

  • pierwszeństwo w dostępie do najnowszych artykułów
  • 7 plakatów rozwijających materiały z bloga
  • 3 excele przydatne w ogarnianiu życia
  • moją prezentację z TEDx
  • a także kolejne materiały!

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam
zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach,
promocjach, produktach i usługach Andrzeja Tucholskiego.
Chcesz ze mną współpracować?

Mój blog od lat należy do ścisłej czołówki polskich współprac komercyjnych z influencerami. Zrealizowałem na nim z sukcesem kilkadziesiąt akcji, z których każda wywołała pozytywne reakcje u moich Czytelników oraz zrealizowała postawione przez Klienta cele.

Zawsze jestem gotów porozmawiać o kolejnej, z której potem będziemy dumni :)

KRÓTKO O BLOGU

AndrzejTucholski.pl to wielokrotnie nagradzany lifestyle'owy blog ekspercki o psychologii. Prowadzę go od 2009 roku.

Piszę na nim o praktycznym wpływie psychologii na człowieka. I o tym, jak ogarnąć zabieganą codzienność w taki sposób, by życie było spokojne i udane.

Życzę Ci bardzo udanego dnia!.

Informacja

Żadnej treści na blogu nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam też takich przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem - psychiatrą lub terapeutą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!