Blog Forum Gdańsk 2011

 

Na przełomie najbliższych minut rozpocznie się druga już konferencja BFG (zeszłoroczną relację znajdziesz tutaj i tutaj). Miejsce znaleziono nam klimatyczne, prezentowane tematy brzmią konkretnie a i ludzie dopisali. Zanosi się więc nieźle (chociaż drogowskaz zawieszono fachowo, nie sądzisz?).

Jeśli masz ochotę śledzić imprezę razem ze mną, zapraszam do skonsultowania się z poniższą ramką informacyjną. Panel administracyjny bloga jest niestety trochę zajmującym urządzeniem (sam charakter moich wpisów kłóci się zresztą z ideą mikroblogowania), postanowiłem więc skorzystać z wygodniejszych rozwiązań.

Backchannel toczy się na Twitterze (#blogforum)
Dłuższe spostrzeżenia (oraz fotki) lecą na Google+

Ponadto muszę z góry wspomnieć, że w ciągu nadchodzących dwóch dni pracuję mobilnie, więc odpowiadanie na Twój komentarz lub e-mail może się lekko przeciągnąć. Jakoś to rozgryziemy :)

O, czekaj, już się zaczęło.

Widzimy się zatem na Twitterze i G+ a tymczasem lecę słuchać prelekcji!

Pozdrawia z Gdańska Twój Bloger,

autograf

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem “od skuteczności”, a także pisarzem i scenarzystą.

To jest moja strona domowa. Znajdziesz tu kilkanaście lat tekstów z bloga, sporo aktualnych informacji oraz linki m.in. do podcastu “Przekonajmy się”, książki “I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość”, książki “Umowy Śmieciowe”, oraz serialu audio “ej, nagrałem ci się”.

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter, książki, ebooki itp.) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail czy komunikatory.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub potrzeb psychoemocjonalnych, gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – psychoterapeutą lub psychiatrą. To wspaniali profesjonaliści, z których usług warto korzystać.

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies