Odszedł Les Paul

 

Legendarny twórca gitar, Les Paul, zmarł dzisiaj na niewydolność oddechową (najprawdopodobniej wywołaną zapaleniem płuc) w wieku 94 lat, w szpitalu White Plains, Nowy Jork. Wieloletni współpracownik firmy Gibson, genialny wynalazca (między innymi elektronicznego echa oraz wielościeżkowości) a także utalentowany muzyk – postać ze wszech miar niezwykła.

Smutna to wiadomość, bo choć od lat nieaktywny zawodowo i artystycznie, Lester był jednakże legendą. Zmienił rocka, stworzył go takim jakiego znamy dziś. Najbardziej kojarzony oczywiście z noszącą jego nazwisko gałęzią gitar, słynnymi Les Paulami. Z jego dzieł korzystały całe rzesze muzyków, z których jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest niewątpliwie Slash. Były gitarzysta Guns’n’Roses i jego interpretacja Ojca Chrzestnego poniżej.

Lenny Kaye powiedział o nim niedawno: “Przed nim gitary były jedyne wzmacniane. On uczynił je elektrycznymi“. Podpisuję się pod tym.

Od siebie dodam jeszcze że od pierwszych udanych chwytów na pożyczonym od taty akustyku marzyłem o “takim prawdziwym Les Paulu”. Kojarzącym mi się z wiwatującym tłumem, nogą opartą o potężny wzmacniacz, ręką szykującą się do agresywnego, rockowego sola… Marka tego człowieka była i jest ogromna. Bo też i ogrom jego dokonań dla muzyki jest niewyobrażalny. Niech inspiracja wywoływana jego dziedzictwem nigdy nie gaśnie.

Informacja z magazynu Rolling Stone.

Poinformował,

autograf

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Nazywam się Andrzej Tucholski i jestem psychologiem biznesu oraz strategiem od skuteczności. Zajmuję się wysokosprawczością.

Znajdujesz się teraz na moim wielokrotnie nagradzanym blogu. Prowadzę go od 2009 roku. Oprócz setek artykułów znajdziesz tu linki do mojego kanału na YouTubie, podcastu, a także komiksu na instagramie.

Życzę Ci dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies