Odszedł Les Paul

 

Legendarny twórca gitar, Les Paul, zmarł dzisiaj na niewydolność oddechową (najprawdopodobniej wywołaną zapaleniem płuc) w wieku 94 lat, w szpitalu White Plains, Nowy Jork. Wieloletni współpracownik firmy Gibson, genialny wynalazca (między innymi elektronicznego echa oraz wielościeżkowości) a także utalentowany muzyk – postać ze wszech miar niezwykła.

Smutna to wiadomość, bo choć od lat nieaktywny zawodowo i artystycznie, Lester był jednakże legendą. Zmienił rocka, stworzył go takim jakiego znamy dziś. Najbardziej kojarzony oczywiście z noszącą jego nazwisko gałęzią gitar, słynnymi Les Paulami. Z jego dzieł korzystały całe rzesze muzyków, z których jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest niewątpliwie Slash. Były gitarzysta Guns’n’Roses i jego interpretacja Ojca Chrzestnego poniżej.

Lenny Kaye powiedział o nim niedawno: “Przed nim gitary były jedyne wzmacniane. On uczynił je elektrycznymi“. Podpisuję się pod tym.

Od siebie dodam jeszcze że od pierwszych udanych chwytów na pożyczonym od taty akustyku marzyłem o “takim prawdziwym Les Paulu”. Kojarzącym mi się z wiwatującym tłumem, nogą opartą o potężny wzmacniacz, ręką szykującą się do agresywnego, rockowego sola… Marka tego człowieka była i jest ogromna. Bo też i ogrom jego dokonań dla muzyki jest niewyobrażalny. Niech inspiracja wywoływana jego dziedzictwem nigdy nie gaśnie.

Informacja z magazynu Rolling Stone.

Poinformował,

autograf

CO TO ZA MIEJSCE?

Cześć! Mam na imię Andrzej. Jestem psychologiem biznesu i strategiem od skuteczności, a także pisarzem i scenarzystą.

Znajdujesz się teraz na mojej stronie domowej, z której możesz przejść do bloga, YouTube’a, na jeden z moich podcastów, na konto na instagramie, a także znajdziesz tu zapis na newsletter i przejście do sklepu z moimi książkami i kursami.

Życzę dużo dobrego!

INFORMACJA

Żadnej publikowanej przeze mnie treści (blog, youtube, podcast, instagram, newsletter) nie można traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej. Nie udzielam ich też przez mail.

W przypadku naglących problemów gorąco zachęcam do kontaktu z fachowcem – terapeutą lub psychiatrą. To profesjonaliści, którzy pół życia szykowali się właśnie po to, by dobrze pomóc potrzebującym. Warto skorzystać z ich usług!

© Andrzej Tucholski 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone | Projekt strony & wykonanie: Designum.pl | Polityka prywatności i cookies